logo msk cele gif

Domov Příbor, příspěvková organizace, je příspěvkovou organizací zřizovanou Moravskoslezským krajem.

 

logo pri org msk

 Poskytovatelem příspěvku na provoz služeb Domova Příbor, příspěvková organizace, je Moravskoslezský kraj.

logo asociace poskytovatelu

 logo nadace ČEZ Neziskovky

Nadace ČEZ Neziskovky 2021

RXFY1964GGFN4503GSFO1735SYGK1684

Projekt  "Bazální stimulace a její využití v domově pro seniory" byl uskutečněn za podpory Nadace ČEZ Neziskovky 2020 a realizován na jaře 2021.

logo nadace ČEZ Neziskovky

 

Co si pod pojmem Bazální stimulace představit? Jedná se stručně o metodu, která se snaží za pomoci různých technik stimulovat mozek tak, aby posílal podměty k obnovení funkčnosti nervových zakončení, která dosud byla ve stavu jakési omráčenosti. Pokud nějaká část těla přestala být funkční z důvodu úrazu nebo vlivem nemoci, může mozek opět zapříčinit, že správným používáním technik by mělo docházet ke zlepšení stavu klienta. Klient tak může postupně opět vnímat své tělo, může být schopen v menší či větší míře pohybovat končetinami, projevovat své pocity a potřeby díky zlepšení komunikace, může lépe přijímat stravu, ve výjimečných případech znovu i chodit s podporou pracovníka apod. Samozřejmě každý člověk je individualita a nelze zaručit zlepšení u každého. Tento koncept je vhodný především pro domovy seniorů, ústavy sociální péče, hospice i klienty v domácím prostředí. Většinou se využívá u klientů upoutaných již na lůžko, kteří mají omezenou možnost vnímání, pohybu, komunikace atd. Důležitá je při práci také pomoc a podpora ze strany rodiny, která může provádět nácviky jednotlivých technik nebo poskytnout důležité informace o dřívějším životě klienta tak,  aby bylo na čem stavět.

Díky projektu Nadace ČEZ Neziskovky 2020 jsme mohli realizovat pro zaměstnance v přímé péči dva kurzy - základní a nástavbový a zahájit tak přípravu na získání Certifikátu pracoviště bazální stimulace. Finanční příspěvek byl výši 100 tis. Kč.

 

Odkaz ke stažení zde:Bazální stimulace