Aktuality

Aktuality

Aktuality

Očima generací

  • Napsal Kamila Demlová
  • Zobrazení: 1094

Domov pro seniory Příbor se zapojil do akce „Očima generací“.

Uživatelé z Domova Příbor, p.o. se zapojili do mezigeneračního projektu „Očima generací“, který pořádala společnost COR APERTUM z.s. se sídlem v Praze. Šlo o vytvoření práce s výtvarným, rukodělným nebo literárním podtextem na téma „Vystup ze své ulity“, kdy ulita evokuje představu šneka a jeho ulity, ve které skrývá sám sebe a nyní má světu představit svůj život, své pocity, životní zkušenosti.

A jelikož se jednalo o mezigenerační projekt, pozvali si uživatelé na pomoc členy Dětského zastupitelstva v Příboře, aby společně vytvořili dílo, které by znázorňovalo společný pohled na to, co znamená být nebo nebýt ve své ulitě.
Společným úsilím pak vznikl velký malovaný plakát, částečně doplněný o fotografie, na kterých byli naši uživatelé společně s dětmi a mládeží na různých akcích pořádaných Domovem Příbor. Nakonec byla dopsána hesla, která znázorňovala, co znamená být ve své ulitě (strach, smutek, samota) a co to znamená, když z ulity vylezu (radost, štěstí pocit důležitosti). Během společné práce si uživatelé vyměnili své životní zkušenosti s mládeží a mohli porovnat svůj pohled na svět.

Hotové dílo bylo pak odesláno pořadateli a vystaveno v prostorách Slezskoostravského hradu společně s dalšími pracemi účastníků. Na výstavu se jeli podívat někteří ze seniorů osobně a mohli se tak setkat s dalšími účastníky projektu. Uživatelé si vyslechli autorská čtení, prohlédli si areál hradu a užili si tak krásný výlet. Uživatelé Domova Příbor do projektu „Očima generacím“ přihlásili aktivizační pracovníci Domova Příbor.

vystup ze sve ulity 01

Číst dál

Jedeme v tom společně - závěrečná zpráva

  • Napsal Kamila Demlová
  • Zobrazení: 1084
Do druhého ročníku akce „Jedeme v tom společně“, se zapojilo přes 500 seniorů napříč ČR i SR. V Domově Příbor o akci projevili zájem 4 uživatelé, kteří se stali oficiálními soutěžícími. Ale podařilo se motivovat i další, kteří šlapali mimo soutěž. Akce probíhala od 1. 3.2017 do 28. 4. 2017.

Účelem akce bylo motivovat seniory k pohybu. Startovním místem byl určen Praděd, cílem Paříž, celková trasa 2000 km. Senioři
ze všech zařízení šlapali na rotopedech, nebo ručních šlapadlech v dopoledních hodinách v pracovních dnech. Každý den se společný výsledek zařízení zasílal pořadatelskému Domovu ve Vrbně pod Pradědem. Prostřednictvím internetu bylo také možné sledovat, jak si jednotlivá zařízení během cesty vedou.

V Domově Příbor jsme pro zdolání cesty zvolili rotopedy, motomed a ruční šlapadla. Každý účastník si volil prostředek podle svých možností a aktuálního zdravotního stavu. Za měsíc březen se podařilo našim uživatelům ujet 776 km a za měsíc duben 724 km. Celkem ujeli 1500 km. V celkovém hodnocení jsme jako Domov sice neujeli celou vzdálenost, ale naši uživatelé svými výkony předčili zcela očekávání, se kterým jsme se do akce přihlásili.

Velkým úspěchem pro nás bylo umístění pana Petra Pargače v pořadí podle nejvyššího počtu osobních ujetých km, kde dosáhl 9. nejlepšího výkonu ze všech soutěžících. Do akce se zapojili i další uživatelé Domova. Účastnili se slavnostního ukončení, na kterém jsme ocenili výkony našich uživatelů a sledovali jsme společně reportáže z archivu ČT a videa z letošního ročníku z jiných zařízení. Pro naše uživatele bylo velmi přínosné vidět další aktivní seniory, kteří se pravidelně věnují pohybovým aktivitám.
 
Po ukončení akce mají uživatelé možnost využívat šlapadla a rotopedy v rámci nabídky pohybových aktivit. Pan Stanislav Wank pokračuje ve svém tempu „pomyslně“ do Paříže. Akci pro uživatele vedli a zprostředkovali aktivizační pracovníci, soutěžící uživatele připravili pracovníci přímé péče Domova Příbor.
 
jedeme v tom spolecne zaverecna zprava

Výstava - SVATBY MINULÉHO STOLETÍ

  • Napsal Kamila Demlová
  • Zobrazení: 927

Srdečně vás zveme na výstavu:

SVATBY MINULÉHO STOLETÍ

svatby minuleho stoleti

16.3.2017 a 17.3.2017
od 10:00 do 15:00 hod.

Výstava je věnována svatební módě 20. století, kromě svatebních šatů budou k vidění, svatební fotografie a doplňky ze soukromých sbírek obyvatel, pracovníků i přátel Domova.

Vernisáž výstavy proběhne 16. 3. 2017 od 10:00 v Domově Příbor v prostorách dobového obývacího pokoje.