Aktuality

Aktuality

Aktuality

Nadace ČEZ Neziskovky 2020

 • Napsal Kamila Demlová
 • Zobrazení: 0

RXFY1964GGFN4503GSFO1735SYGK1684

Projekt  "Bazální stimulace a její využití v domově pro seniory" byl uskutečněn za podpory Nadace ČEZ Neziskovky 2020.

logo nadace ČEZ Neziskovky

 

Co si pod pojmem Bazální stimulace představit? Jedná se stručně o metodu, která se snaží za pomoci různých technik stimulovat mozek tak, aby posílal podměty k obnovení funkčnosti nervových zakončení, která dosud byla ve stavu jakési omráčenosti. Pokud nějaká část těla přestala být funkční z důvodu úrazu nebo vlivem nemoci, může mozek opět zapříčinit, že správným používáním technik by mělo docházet ke zlepšení stavu klienta. Klient tak může postupně opět vnímat své tělo, může být schopen v menší či větší míře pohybovat končetinami, projevovat své pocity a potřeby díky zlepšení komunikace, může lépe přijímat stravu, ve výjimečných případech znovu i chodit s podporou pracovníka apod. Samozřejmě každý člověk je individualita a nelze zaručit zlepšení u každého. Tento koncept je vhodný především pro domovy seniorů, ústavy sociální péče, hospice i klienty v domácím prostředí. Většinou se využívá u klientů upoutaných již na lůžko, kteří mají omezenou možnost vnímání, pohybu, komunikace atd. Důležitá je při práci také pomoc a podpora ze strany rodiny, která může provádět nácviky jednotlivých technik nebo poskytnout důležité informace o dřívějším životě klienta tak,  aby bylo na čem stavět.

Díky projektu Nadace ČEZ Neziskovky 2020 jsme mohli realizovat pro zaměstnance v přímé péči dva kurzy - základní a nástavbový a zahájit tak přípravu na získání Certifikátu pracoviště bazální stimulace. Finanční příspěvek byl výši 100 tis. Kč.

 

Odkaz ke stažení zde:Bazální stimulace

Podmínky přijetí žadatelů o sociální službu

 • Napsal Kamila Demlová
 • Zobrazení: 0

Podmínky přijetí nového uživatele

 • nově přijímaný uživatel buď onemocnění COVID-19 prodělal, je po izolaci, nemá příznaky onemocnění a je ve lhůtě 180 dnů od zjištění pozitivity NEBO je očkovaný a nemá žádné příznaky onemocnění Covid 19 NEBO mu byl proveden RT-PCR test s negativním výsledkem ne starší 5 dní.

Testování uživatelů antigenními testy

Na základě Mimořádného opatření MZ ČR je stále v platnosti testování uživatelů poskytovatelem sociální služby – domovy pro seniory a provádění preventivních vyšetření u všech uživatelů, a to:

 • 1 x za 7 dní antigenní test – POC provedený zdravotnickým pracovníkem
 • s ohledem na diskomfort testovaných osob při opakovaném nasofaryngeálním stěru je doporučeno zvážit i jiný způsob testování (např. ze slin, stěru z nosu, kloktání …)

Výjimky z testování jsou u uživatelů, kteří:

 • prodělali laboratorně potvrzené onemocnění COVID-19 a uplynula doba izolace (podle Mimořádného opatření MZ ČR), nejeví žádné příznaky onemocnění a neuplynulo více než 180 dní od prvního pozitivního testu RT-PCR nebo POC antigenního testu, po uplynutí 180 dní se uživatelé budou testovat antigenním testem 1 x 7 dní,
 • mají a doloží certifikát MZ ČR o provedeném očkování proti onemocnění COVID-19 (od poslední očkovací dávky uplynulo nejméně 14 dní) a nejeví příznaky onemocnění Covid 19,
 • mají negativní RT-PCR test ne starší 5 dní (tj. po 5 ti dnech v případě, že by měl nový uživatel příznaky, provedeme antigenní test),
 • jsou v terminálním stádiu onemocnění.

 telefon

Více informací Vám poskytneme na telefonním čísle 604 236 518.

 

Aktualita - vycházky mimo areál

 • Napsal Kamila Demlová
 • Zobrazení: 0

Mimořádným opatřením MZ ČR ze dne 12. 5. 2021 bylo zrušeno Mimořádné opatření MZ ČR ze dne 6. 4. 2021 a uživatelé sociální služby po ukončení vycházky nebudou umístěni do izolace a nebudou podrobeni testování antigenním POC testem.Vzhledem k tomu, že se epidemiologická situace zlepšuje a většina uživatelů je již očkována proti onemocnění COVID - 19, jsou vycházky mimo areál povoleny bez omezení.

Protože nám jde o zdraví všech uživatelů, budeme se samozřejmě po návratu do Domova i nadále zabývat zdravotním  stavem a  případné příznaky jakéhokoliv onemocnění, tedy i podezření na COVID_19, řešit. V případě příznaků onemocněním koronavirem budou uživatelé s jejich svolením testováni antigenním testem.

Děkujeme za pochopení.

 

Uživatel sociálních služeb používá v průběhu vycházky ochranné prostředky dýchacích cest, například respirátor FFP2 nebo KN 95 bez výfukového ventilu

telefonInformace poskytujeme na  tel. 604 236 518.

Informace o zdravotním stavu Vám budou poskytnuty na telefonním čísle ošetřovatelského úseku: 556 720 045 nebo 731 465 266.

 

 Odkaz lze stáhnout zde:Zrušení izolace po ukončení vycházek

 

 

Domovská zahrádka

 • Napsal Kamila Demlová
 • Zobrazení: 0

Zahrada ve fotkách 01

......aneb práce kolem domu.

 Přestože po revitalizaci budovy zahrada zdaleka nemá konečnou podobu, uživatelé v ní tráví  svůj čas rádi a nezřídka

i v podvečerních hodinách.  Pro představu Vám, kteří nemáte možnost přijmout pozvání k osobní návštěvě, zprostředkujeme pár snímků

části dřevěného altánu, který tvoří centrální bod zahrady.

 

Zahrada4

Říká se, že co je malé, to je pěkné. Byla by škoda nepodělit se o fotografie zahrádky a bohatě kvetoucího zahradního altánu,  zejména pokud se starají sami uživatelé, vlastně uživatelky a díky jedné z nich, paní Urbišové, se máme čím pochlubit. Rajčata vypěstovala postupně ze semínek, sazenicím se pak dobře dařilo v nové části budovy na oknech a nakonec je vysadila do květináčů, které Domov zakoupil díky projektu Moravskoslezského kraje Zahrada1

                                                                      Podpora aktivit v zahradách

Domov Příbor poskytuje pobytovou službu seniorům, kteří se ocitli v nepříznivé životní situaci a potřebují pomoc při zvládání běžných činností. Protože se jedná o lidi, kteří se v mladším věku věnovali zahradničení nebo, vzhledem ke svému věku, měli soukromé hospodářství s pozemky, i díky financím v rámci projektu připomínáme alespoň částečně tuto dobu.