Aktuality

Aktuality

Aktuality

Domovská zahrádka

  • Napsal Kamila Demlová
  • Zobrazení: 0

Zahrada ve fotkách 01

......aneb práce kolem domu.

 Přestože po revitalizaci budovy zahrada zdaleka nemá konečnou podobu, uživatelé v ní tráví  svůj čas rádi a nezřídka

i v podvečerních hodinách.  Pro představu Vám, kteří nemáte možnost přijmout pozvání k osobní návštěvě, zprostředkujeme pár snímků

části dřevěného altánu, který tvoří centrální bod zahrady.

 

Zahrada4

Říká se, že co je malé, to je pěkné. Byla by škoda nepodělit se o fotografie zahrádky a bohatě kvetoucího zahradního altánu,  zejména pokud se starají sami uživatelé, vlastně uživatelky a díky jedné z nich, paní Urbišové, se máme čím pochlubit. Rajčata vypěstovala postupně ze semínek, sazenicím se pak dobře dařilo v nové části budovy na oknech a nakonec je vysadila do květináčů, které Domov zakoupil díky projektu Moravskoslezského kraje Zahrada1

                                                                      Podpora aktivit v zahradách

Domov Příbor poskytuje pobytovou službu seniorům, kteří se ocitli v nepříznivé životní situaci a potřebují pomoc při zvládání běžných činností. Protože se jedná o lidi, kteří se v mladším věku věnovali zahradničení nebo, vzhledem ke svému věku, měli soukromé hospodářství s pozemky, i díky financím v rámci projektu připomínáme alespoň částečně tuto dobu.

 
 

Slavnostní otevření Domova po rekonstrukci

  • Napsal Kamila Demlová
  • Zobrazení: 0

logo moravskoslezskykraj

Slavnostní otevření3

Domov Příbor prošel rozsáhlou revitalizací, díky které se zvýšila kapacita domova i pohodlí jeho obyvatelů.  Veškeré náklady hradil ze svého rozpočtu Moravskoslezský kraj, který Domov Příbor zřizuje. Rekonstrukce přišla na 26,3 milionu korun.

Slavnostní otevření1

Byly zrušeny nevyhovující třílůžkové pokoje a stávající dvoulůžkové pokoje byly vybaveny vlastním sociálním zařízením. V přistavované části jsou umístěny Hobby dílna, obývací pokoj pro uživatele a částečně zázemí pro personál. Domov díky netradičnímu řešení fasády, celoplošnými okny a umístěním evakuačního výtahu směrem do zahrady se stal nepřehlédnutelnou dominantou lokality. Vnitřní uspořádání a vybavení interiéru kombinací moderních materiálů a dřeva cílí na pocit domova a domácího prostředí.

Číst dál

Zpátky v Příboře

  • Napsal Kamila Demlová
  • Zobrazení: 0

 

logo domovpribor

 

 

Je to půl roku, kdy  jsou uživatelé domova pro seniory zpátky ve  svém. Po dobu rekonstrukce, tedy od dubna loňského roku do začátku března roku 2020, byli uživatelé umístěni ve Frenštátě pod Radhoštěm. Stěhování do náhradních prostor do Frenštátu  a zpět do Příbora bylo velmi náročné. Veškerý nábytek se musel označit, křehké a cenné věci zabalit, prádlo a oděvy sbalit do pytlů. Pracovníci záchranné služby převáželi uživatele v sanitkách a pracovníci domova pomáhali, aby vše bylo co nejdříve na svém místě ke spokojenosti uživatelů  Poděkování patří některým rodinným příslušníkům, kteří mnohé věci sami odvezli, případně si příbuzné vzali na pár dní domů.


Zpět do Příbora se senioři stěhovali od 3. do 6. března 2020, kde na ně čekaly příjemné změny. Především třílůžkové pokoje se staly minulostí, uživatelé tak zažívají pocity většího soukromí a pohodlí. Mnozí z nich mají na pokojích sprchu nebo vlastní WC, případně sociální zařízení pro dva pokoje dohromady. Vznikly zde nové pokoje zařízené novým nábytkem a postelemi a kapacita se navýšila na konečných  šedesát osm uživatelů. Můžeme tak vyhovět vzrůstajícímu počtu zájemců o pobytovou sociální službu a vyhovět i manželským  párům. Výhodou je také stravování v jídelně, ve které můžeme pořádat kulturní a vzdělávací akce ve větším měřítku. Můžeme organizovat koncerty, vystoupení dětí z mateřských škol, promítání a přednášky nebo i školicí akce pro zaměstnance. Částečně nové prostory slouží jako zázemí ekonomického úseku nebo jako retro obývací pokoj, kde probíhají aktivity jako čtenářský klub nebo relaxační činnosti. Uživatelé zde mohou přijímat návštěvy či slavit životní jubilea, nebo jen sledovat televizi a užívat si výhledu  na zahradu.
V každém patře jsou na chodbách zřízeny koutky v retro stylu, které slouží pro návštěvy i samotné uživatele. V přístavbě vznikly větší skladovací prostory, nové dvoulůžkové pokoje a  Hobby dílna, kde probíhají  aktivizace  jako  rukodělné práce, pečení, tvoření s materiály, tkaní koberců, pánské kluby či hraní společenských her. Pro větší bezpečnost jsou po celém Domově nainstalovány požární hlásiče a protipožární dveře. Novinkou je  prostorný evakuační výtah vedoucí z každého patra, který uživatele sveze na  zahradu, jíž  částečná revitalizace ještě čeká. Ta by měla výhledově přivítat mazlíčky v podobě kamerunských koz. Velké díky patří všem, kteří svou rychlostí, pílí a obětavostí přispěli k zabydlení uživatelů i personálu. Doufáme, že po odeznění hrozby v podobě koronaviru se  činnost rozjede  na plné obrátky ve všech směrech a využijeme možností, které nám ‘nové’ bydlení a jeho okolí skýtá.

logo moravskoslezskykrajDomov čelní strana

Poděkování patří zřizovateli Moravskoslezskému kraji, který inicioval v rámci humanizace sociální služby revitalizaci budovy Domova Příbor a rekonstrukci financoval z vlastních finančních prostředků.

Výňatek z Kopřivnických  novin číslo 14/2020  redakčně upravil Martin Poruba, aktivizační pracovník.

Domov Příbor pořídil nový pohonný systém V - drive

  • Napsal Kamila Demlová
  • Zobrazení: 0

Díky Nadaci Agrofert Domov Příbor získal elektrický pohonný systém k mechanickému invalidnímu vozíku V - drive. 

 

Díky výkonému elektrickému pohonu usnadníme personálu v nerovném terénu manipulaci s běžným mechanickým vozíkem. Ovládání a obsluha je díky inovativnímu řešení snadná a mohou je ovládat i mladší osoby.

Nadaci Agrofert za finanční příspěvek ve výši 30 tis. Kč děkujeme .Ke stažení - Nadace AGROFERT

pohon V drive3